Zastavme spolu špatné zacházení s klienty v ústavu Letiny

Výzvu si předsevzal Dan Petrucha

Pravděpodobně jeden z nejhorších ústavů v ČR i přes opakovanou kritiku veřejného ochránce práv stále poskytuje "služby" těm nejzranitelnějším klientům, lidem s těžkou demencí, či Alzheimerovou nemocí. Od února 2015, kdy ombudsmanka vydala zprávu volající po okamžitém přerušení činnosti zařízení, nepodstoupil stát ani kraj žádné kroky k zastavení špatného zacházení.
 

Proto chceme podat stížnost k OSN a žádat okamžité sjednání nápravy pro stovky klientů.

Zastavme spolu špatné zacházení v Letinách

Je potřeba neprodleně zastavit špatné zacházení s klienty a nabídnout jim adekvátní, bezpečnou a důstojnou péči v rámci komunity. Je potřeba vytvořit kvalitní a dostupný systém péče v Plzeňském kraji pro klienty s chronickým duševním onemocněním a potrestat pachatele systémového špatného zacházení.

Jaké kroky chceme podniknout?

Co je ústav Letiny?

  • Na toaletách není toaletní papír, mýdlo ani ručníky
  • Na většině pokojů nejsou žádné osobní věci ani oblečení klientů
  • Téměř veškeré oblečení v zařízení je používáno jako erární. I pokud klient do zařízení přijde s vlastním oblečením, během prvního vyprání o něj s největší pravděpodobností přijde, neboť je přiděleno jinému klientovi.
  • Někteří klienti pijí z kojeneckých lahví s dudlíkem, někteří celý den z kelímků od jogurtu, neboť nemají vlastní hrnek.
  • Klientům, kteří si pro pití sami nedojdou k várnicím, je rozléváno z velkých zahradních zelených plastových konví.
  • Klienti z budov Vltava a Labe, kteří jsou schopni osprchovat se sami, jsou v koupelně vždy pod dohledem personálu, někdy jde o osoby opačného pohlaví.
     

Takto popsal podmínky klientů domova se zvláštním režimem Lázně Letiny (dnes Sociální a zdravotní centrum Letiny) ve své zprávě ombudsman Varvařovský v roce 2013. Kromě nedůstojného zacházení, malnutrice klientů, či excesivního omezování jejich pohybu také poukázal na to, že zařízení překračuje registrovanou kapacitu, tedy že ubytovává klienty, i když není vhodně materiálně a technicky vybaveno.

V roce 2014 navštívila zařízení i současná Ombudsmanka Šabatová a naznala, že změny, které mezitím proběhly jsou ryze kosmetického charakteru a že zařízení se dopouští špatného zacházení na svých klientech. Také vyzvala státní orgány, aby okamžitě ukončili činnost ústavu Letiny. Tiskovou zprávu z února 2015 nazvala výstižně "Zařízení letiny je výsměchem kvalitě v sociálních službách".

Osm hrůzných měsíců si v tomto ústavu prožil také náš klient Jaroslav Červenka, kterého zde nechala jeho opatrovnice zavřít pod lstí a proti jeho vůli. České orgány jeho snahu o dosažení spravedlnosti ignorovaly, a tak jsme podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku. Letos v říjnu soud rozhodl, že došlo porušení jeho lidských práv.
Přečtěte si o případu pana Červenky více.

Více informací o případu vám ráda sdělí naše koordinátorka péče o dárce Lenka Kyčerková - lenka.kycerkova@llp.cz.

 

 

Přidat komentář

 
1 200 Kč 30 000 Kč
vybráno cílová částka
Podpořit výzvu

libovolnou částkou

peníze poputují na

Ligu lidských práv

Nezaujala vás zrovna tahle kampaň? Prohlídněte si jiné.

Matěj Stříteský

Matěj Stříteský


Proč mě baví pracovat v Lize   Liga mi umožňuje zaměřovat se na pomoc lidem a ne na zisk, mohu tak svůj čas věnovat i lidem, kteří by si to jinak nemohli dovolit. Práce v Lize…

ČTĚTE O KAMPANI
Zuzana Candigliota

Zuzana Candigliota


Zuzana se věnuje nejen svým tématům a soudním případům, ale také pomáhá v rozvoji ostatním právníkům a dobrovolníkům v Lize. Spolupracuje s řadou jiných organizací a odborníků,…

ČTĚTE O KAMPANI
Zuzana Durajová

Zuzana Durajová


Moje motivace... Moje téma jsem si nevybrala, ale vybralo si mě. Vždy jsem měla smysl pro spravedlnost, a proto se soustřeďuji na jednu z nejvíce marginalizovaných skupin lidí,…

ČTĚTE O KAMPANI
Podpořte zastupování porodnických případů

Podpořte zastupování porodnických…

37 650 Kč 100 000 Kč

Liga lidských práv je jediná organizace, která prosazuje právo žen na bezpečný a svobodný porod, na volbu zdravotní…

ČTĚTE O KAMPANI