Podpořte právo porodních asistentek vést domácí porody

Výzvu si předsevzal Dan Petrucha

Liga lidských práv se rozhodla zdarma zastupovat registrovanou porodní asistentku ze Středočeského kraje, které stát znemožňuje asistovat u fyziologických porodů.
V této kauze nebojuje za sebe, ale za práva všech porodních asistentek v Česku - aby mohly ženám poskytovat komplexní péči v jejich sociálním prostředí včetně asistence u porodů doma a poskytnutí následné péče novorozencům, jak je to běžné v západní Evropě a jak doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Kampaň pokračuje na stránkách darujme: https://www.darujme.cz/2400365

Naše klientka je od roku 2015 registrovaná na Ministerstvu zdravotnictví jako odborník v oboru porodní asistentka pracující bez odborného dohledu. Krajský úřad jí ale možnost poskytovat ženám kompletní péči porodní asistentky odepřel, když v jejím oprávnění uvedl dodatek: "vyjma vedení fyziologického porodu". Tím ji výrazně omezil rozsah poskytované péče a fakticky znemožnil výkon její profese, jelikož poskytování péče u porodu je hlavní podstatou práce porodní asistentky.

Podpořte i vy porodní asistentky v jejich snaze umožnit ženám respektující a bezpečný porod bez ohledu na místě, pro které se rozhodnou. Cílová částka pokryje náklady na soudní poplatek, sepsání žaloby, účast na soudních jednáních a vypracování odborných posudků.

Liga prosazuje práva žen na svobodnou volbu dlouhodobě. Ve všech zemích (a tedy i v Česku) žijí ženy, které budou plánovaně rodit doma. A tím, že stát kvalifikovanou asistenci u porodu znemožňuje, poškozuje jak práva žen, tak i bezpečí doma narozených dětí. Praxe v Česku je tak v rozporu s doporučeními Světové zdravotnické organizace.

Problématická je už absence definice toho, co spadá pod vedení fyziologického porodu a kdy fyziologický porod začíná a končí.

Například zda porodní asistentka může poskytnout ženě péči po narození dítěte, ale před porodem placenty. Porodní asistentka na nelogičnost omezení upozornila ve svém odvolání, ale Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí Krajského úřadu posvětilo. Proto jsme převzali její zastoupení a pomohli jí proti rozhodnutí ministerstva podat správní žalobu.

Za naši klientku se jako vedlejší účastnice soudního řízení postavily desítky žen v čele s Petrou Langovou, která se stala jejich společnou zmocněnkyní. Důvody uvedla následující: „Práce komunitní porodní asistentky je velice důležitá, protože v porodnici není primární péče, ale je nabízena rovnou péče sekundární, která nahrává problémům. Proto je dobré si vzít k porodu někoho, kdo se mnou zkonzultuje, jestli je nabízená péče už nutnost, nebo kontraproduktivní rutina, která mě bude spíše poškozovat. Samozřejmě možnost mít porodní asistentku u domácího porodu je velice důležitá a porodní asistentky by měly mít možnost legálně pracovat v domácím prostředí a tuto péči by měla hradit pojišťovna.“

Děkujeme, že přispíváte k větší svobodě žen rozhodovat o svém porodu.

 

V případě dotazů ohledně této kampaně pište koordinátorce péče o dárce Lence Kyčerkové

Děkujeme, že pomáháte!

SouhlasíSouhlas

Až budou PA a váš spolek pravdivě a úplně informovat o rizicích domácích porodů, bude to na zvážení. Teď je to prosté šarlatánství!

Martina, 6.6.2017 14:15 | Reagovat | Souhlasím
 

Přidat komentář

 
20 850 Kč 50 000 Kč
vybráno cílová částka
Podpořit výzvu

libovolnou částkou

peníze poputují na

Zdravotnictví

Poskytujeme bezplatné poradenství

Zastupujeme klienty před soudy

Prosazujeme svobodnou volbu pacienta

Nezaujala vás zrovna tahle kampaň? Prohlídněte si jiné.

Matěj Stříteský

Matěj Stříteský


Proč mě baví pracovat v Lize   Liga mi umožňuje zaměřovat se na pomoc lidem a ne na zisk, mohu tak svůj čas věnovat i lidem, kteří by si to jinak nemohli dovolit. Práce v Lize…

ČTĚTE O KAMPANI
Nový web o opatrovnictví a svéprávnosti

Nový web o opatrovnictví a svéprávnosti

500 Kč 20 000 Kč

Od 1. ledna 2014 nastaly v rámci nového občanského zákoníku výrazné změny v problematice svéprávnosti a opatrovnictví.…

ČTĚTE O KAMPANI
Paní Stella si při porodu vytrpěla své. Pomozte nám to změnit!

Paní Stella si při porodu vytrpěla své.…

30 100 Kč 50 000 Kč

Paní Stella přivedla na svět svoji dceru v porodnici v Neratovicích. Přála si porodit bezpečně, s pomocí a empatickou…

ČTĚTE O KAMPANI
Podpořte další fungování projektu Férová nemocnice

Podpořte další fungování projektu…

5 450 Kč 50 000 Kč

Právník Matěj Stříteský vede v Lize projekt Férová nemocnice. V rámci tohoto projektu Liga provozuje na webu…

ČTĚTE O KAMPANI