Podpořte školku, které hrozí nesmyslná pokuta

Výzvu si předsevzal Dan Petrucha

Nestátní mateřská školka Na rovině v Chrudimi přijala několik dětí, které nebyly očkovány všemi povinnými vakcínami. Hygienická stanice a Ministerstvo zdravotnictví v tom shledaly správní delikt a uložily školce pokutu 40 000,- Kč.

Liga lidských práv se rozhodla tuto školku bezplatně zastupovat a podala proti rozhodnutí ministerstva správní žalobu s návrhem na přiznání odkladného účinku, aby školka nemusela vysokou pokutu do rozhodnutí soudu platit.

Podpořte školku Na rovině v Chrudimi a soudní spor za uznání práva školek posuzovat výjimku z podmínky očkování. Dary pro tuto kampaň použijeme na uhrazení pokuty, právního zastoupení, soudní poplatky a další náklady spojené s tímto případem.

Podle našeho právního názoru školka měla právo děti přijmout. Jedno z dětí nebylo očkováno ze zdravotních důvodů, což bylo potvrzeno lékařkou. Některé děti byly částečně očkovány a chybělo jim očkování pouze proti dětským nemocem, u kterých není stanovena lhůta, do kdy má být očkování provedeno. Jedna holčička nebyla očkována pouze proti hepatitidě typu B, kterou se tak malé dítě nemá prakticky šanci nakazit. Jedno z dětí nebylo očkováno vůbec.

Děti s chybějícím očkováním byly přijaty na základě výjimky z důvodu výhrady svědomí rodičů, kteří uvedli svoje vážné, konstantní a naléhavé důvody pro nesplnění řádného očkování dětí. Podle Ústavního soudu nelze nesplnění očkovací povinnosti sankcionovat a jinak vynucovat ve výjimečných případech, kdy rodičům v provedení očkování brání jejich svědomí nebo víra.

Také považujeme za nepřiměřené to, že stát odpírá předškolní vzdělání zdravým neočkovaným dětem nejen ve veřejných školách, ale také v soukromých, které vznikly z iniciativy a potřeb samotných rodičů - zřizovatelů. Alespoň v soukromých školkách by měl stát tolerovat vzdělávání i neočkovaných dětí. Zákaz přístupu neočkovaných dětí do školek není v žádné z našich sousedních zemí, nejde o nezbytné opatření, ale o trest vůči rodičům a dětem.

 

V případě dotazů ohledně této kampaně pište koordinátorce péče o dárce Lence Kyčerkové

Děkujeme, že pomáháte!

SouhlasíSouhlas

@Marsyas: Pane potrebujete pomoc. Mimochodem CR je jedna z mala zemi Evropy, kde terorizujou deti rodicu, kteri nechteji znicit zivoty svych deti pro zisk pharma baronu...Mimochodem neockuji a v zivote nebudu, moje deti nevi co je to nemoc nebo teplota...

Josef, 31.1.2017 18:28 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Chrudimské školce děkuji za odvahu a fandím. Mému nejmladšímu dítěti chybělo 1 z 9 povinných očkování (proti hepatitidě B). Sepisovala jsem žádost o výjimku, ale byla jsem první široko daleko a paní ředitelka byla bezradná, nakonec se zeptala na krajských úřadech a ty jí jednoznačně zakázaly dítě přijmout. Nezlobím se na ni, není samozřejmé mít odvahu, sílu a čas bojovat proti svévoli státu. Ale jsem ráda, že jiné školky tu odvahu mají a bojují - i za ty ostatní.

Jana Pleskotová, 3.11.2016 17:14 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

@Milan: děláte si srandu? Věřit článkům na idnesu je pěkná zhovadilost ;)

Karel, 10.10.2016 13:09 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Je jednoduché odsuzovat neočkující rodiče, pokud na Vašich dětech očkování nezanechalo následky. Pokud by ale očkování bylo stoprocentně bezpečné, neočkující rodiče by vůbec nebyli. Na mé dceři očkování následky zanechalo a doktorka se mi vysmála, že to z toho není. Tuto skutečnost dceři do záznamů nezapsala a na SUKL nc nehlásila. Nová lékařka nás tak už na žádná vyšetření nepošle, protože v kartě nemá záznamy. Dceru jsem ze všeho dostala alternativní medicínou. K té jsem přičichla až poté, co se na nás "nealternativní" lékař vykašlal. Jenom máma ale zná své dítě, je s ním 24/7, porodila ho, prošla si s ním všemi těžkostmi a moc dobře pozná, když dítě není v pořádku. Znám maminku, která dokonce očko riskla se 2 dětmi. Přestože první přestalo po očku mluvit, nechala očkovat i druhé. To přestalo mluvit také. Dodnes spolu komunikují přes kartičky. Další 2 děti už neočkovala a jsou zdravé. Přesvědčujte takovou matku o tom, že očkování nemůže škodit. Prostě dokud doma nemáte dítě, které si po očkování prošlo vážnými nežádoucími účinky a všichni lékaři se na Vás vykašlali, nemůžete tomu rozumět. Nezlobte se. Chápu obavy na obou stranách, osobní zkušenost je však něco, co prostě nevymyslíte a nenačtete. Naštěstí školku nepotřebujeme. Začala jsem radši podnikat než znovu riskovat zdraví svého dítěte.

Vanda, 10.10.2016 12:45 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Proč to řešíte? Tak dejte děti do státní školky. Kolik odborných publikací o očkování jste četla?

Lucie, 7.10.2016 10:54 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

@Antonin: Přemýšlela jsem, co napsat lidem, kteří odsuzují vedení školky a lépe jak Vy bych to nevyjádřila. Také jsme měli po očkování problémy. Když jsme s tím přišli za doktorkou, odpálkovala nás s tím, že to s očkováním nesouvisí. To bude ten důvod, proč jsou statistiky ohledně nežádoucích účinků nepřesné. Několik dalších lékařů nám potom potvrdilo, že to očkováním bylo. Bohužel to funguje tak, že dokud je vše v pořádku, lidé si nemají důvod ověřovat fakta. Spoléhají na to, co jim předhodí doktor, který má z očkování peníze a který je také líný a jediné informace, které má, jsou od farmaceutických firem, co to prodávají. Smutné je, že neočkující rodiče nikoho neodsuzují a nenapadají, ale oni se nás snaží linčovat... :-( Ať si dělají, co chtějí a nás taky nechají dělat, co chceme...

Swjetluschka, 6.10.2016 15:28 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Ta školka by měla uzavřena a člověk odpovědný za přijetí neočkovaných dětí by měl být trestně stíhán. Neočkované děti pod jednou střechou jsou horší, než ruská ruleta s automatickou pistolí, protože se mohou stát ohniskem šíření nemoci - jak už zde někdo zmínil. Rodičům, kteří z nějakých "osobních důvodů" nenechají dítě očkovat, by měly být všechny děti odebrány a rodiče by měly být zbaveni svéprávnosti, protože rozhodují o věcech, ve kterých nemají na základě vlastního uvážení šanci fundovaně rozhodnout. Eleková by také měla být zavřena do klece a vystavována na Václavském náměstí posměchu kolemjdoucích, protože ohrožuje veřejné zdraví.

Marsyas, 6.10.2016 11:30 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Prispel jsem a doufam ve vitezstvi. U nas probehli nezadouci ucinky a jiz neockujeme, ale vyjimku nedostaneme. Zdravi deti je dulezitejsi nez nesmyslna statni represe. A k negativnim komentarum - ja si dost nastudoval a to co pisete jsou hlouposti. Nezazlivam Vam to vsak, taky jsem byl takovy. Mnozi z Vas na to casem prijdou take, az se s tim setkate osobne. Po studiu, ktere nikdy nekonci jsem rad, ze neockujeme a to u druhorozene vubec, s manzelkou jsme chronicky nemocni, coz povazujeme za rizikovy faktor. Muzete se stavet na hlavu jaky jsem nezodpovedny, ale ja jsem jen premyslivy a studujici, vse jsem dlouho zvazoval. Nastudoval jsem si i nemoci a nebojime se jich. Proc take, dnes se daji snadno prekonat a nemyslim tim, ze dcery povezu do nemocnice, tam jim spravnym zpusobem nepomuzou, spis naopak, muzou napachat zbytecne skody. Takze Vas ohledne lecby nic stat nebudeme (stejne neplatite zdaleka na pojisteni to co ja z platu) a jeste Vam usetrime vakciny pro Vase ratolesti, coz je skvele nebot jedna z tech vakcin vyrobi dalsi neockujici rodice tak jako to bylo u nas :-)

Antonin, 5.10.2016 21:30 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Katko, co je to kolektivni imunita? Polozte si tuto otazku a hledejte odpovedi. Ockovani neochrani vsechny, takze i ockovani jsou vlastne neockovani, co s temahle detma chcete delat? Kazde ockovani ma omezenou dobu ochrany, cerny kasel cca 3-5 let. Co pak? Co vsichni ti nepreockovani? Jsou sice ockovani, ale bez ochrany, takze jako neockovani. Takze vsichni dospeli jsou jiz bez ochrany ockovani a tudiz potencionalni prenaseci nakazy. A ted me to s tou kolektivni imunitou prosim vysvetlete, jak ji chapete. Studujte, pak vynasejte obavy. Respektive ted vznasite obavy, ktere Vam nekdo zasel do hlavy. No a to je namet pro hledace konspiraci aluminata, ktery se obava deti ze skolky, ze jej zahubi. Basti konspirace k veceri a rano z nej na zachode vyjde desinfekce, ctouc si pri tom ranni zpravy o milionech mrtvych antivax. Pan je zrejme sysifos.

toNic, 5.10.2016 20:54 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Ta školka by neměla být pokutována nýbrž zavřena. V Austrálii pokud někdo nedá očkovat dítě, nejsou mu vyplaceny dávky (http://zpravy.idnes.cz/australie-bojuje-proti-odpiracum-ockovani-f2d-/zahranicni.aspx?c=A150413_121506_zahranicni_neh) . A to je příklad, kterého by jsme se měli držet i v Čechách. Samozřejmě existují důvody, kdy neočkovat - zdravotní indispozice apod. - ale současný trend je neudržitelný.

Milan, 5.10.2016 18:08 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

Já nechápu jak můžete podporovat takovouhle zrůdnost iluminátů a ještěrů z vesmíru, kteří se snaží vyhubit lidstvo pomocí toho, že šíří hoaxy o očkování, alternativní "medicínu" včetně pití záchodových dezinfekcí po litrech a anti-GMO / big organic lobby... máte na rukou krev milionů lidí kteří kvůli vám zemřou... choroby které mohly být vymýceny kvůli vám přežijí a budou dále decimovat lidstvo... Hitler by z téhle "neziskovky" měl radost... můj koníček: stavím konspirační teorie proti sobě

alumináti, 5.10.2016 13:35 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

@Katka: Nechci spekulovat o důležitosti očkování, jen... dítě předškolní/školní má povinnost chodit do školy ať chce nebo ne, ať je očkované nebo ne. Školka/škola ho přijmout MUSÍ. A co učitelé? Ti se také musí povinně očkovat? Co děti cizinců a cizinci, kteří se narodili a donedávna žili v zahraničí, kde třeba očkování povinné nebylo? Celé mi to přijde postavené na hlavu, že jeden rok dítě do školky nemůže, protože není očkované, ale přes prázdniny se právě ta legislativa rozhodne, že do kolektivu školkového/školního naopak musí a to, jestli je dítě očkované nebo ne už nikdo neřeší.

Jiřina, 5.10.2016 11:40 | Reagovat | Souhlasím
 
SouhlasíSouhlas

A co rodiče, kteří svoje očkované dítě nechtějí dát do kolektivu, kde jsou neočkované děti? A co rodiče dětí, které nemohou být očkovány (nízký věk, zdravotní indispozie) ? Snížením proočkovanosti populace sa sníží i kolektivní imunita a tyto děti budou přímo ohroženy všemi těmi antivax výmysly. Dokud budou někteří rodiče podléhat nesmyslným hoaxum, musí to být bohužel stát, kdo nastaví legislatívu tak, aby byli nuceni svoje děti očkovat též. Ať se pani ředitelce na pokutu složí ti rodiče, pro které udělila vyjímku v rozporu s platnou legislativou.

Katka, 5.10.2016 10:59 | Reagovat | Souhlasím
 

Přidat komentář

 
50 320 Kč 50 000 Kč
vybráno cílová částka
Podpořit výzvu

libovolnou částkou

peníze poputují na

Ligu lidských práv

Nezaujala vás zrovna tahle kampaň? Prohlídněte si jiné.

Matěj Stříteský

Matěj Stříteský


Proč mě baví pracovat v Lize   Liga mi umožňuje zaměřovat se na pomoc lidem a ne na zisk, mohu tak svůj čas věnovat i lidem, kteří by si to jinak nemohli dovolit. Práce v Lize…

ČTĚTE O KAMPANI
Nový web o opatrovnictví a svéprávnosti

Nový web o opatrovnictví a svéprávnosti

500 Kč 20 000 Kč

Od 1. ledna 2014 nastaly v rámci nového občanského zákoníku výrazné změny v problematice svéprávnosti a opatrovnictví.…

ČTĚTE O KAMPANI
Paní Stella si při porodu vytrpěla své. Pomozte nám to změnit!

Paní Stella si při porodu vytrpěla své.…

30 100 Kč 50 000 Kč

Paní Stella přivedla na svět svoji dceru v porodnici v Neratovicích. Přála si porodit bezpečně, s pomocí a empatickou…

ČTĚTE O KAMPANI
Podpořte další fungování projektu Férová nemocnice

Podpořte další fungování projektu…

5 450 Kč 50 000 Kč

Právník Matěj Stříteský vede v Lize projekt Férová nemocnice. V rámci tohoto projektu Liga provozuje na webu…

ČTĚTE O KAMPANI